W USA jest wiele wspaniałych parków narodowych. Jednym z nich jest Park Narodowy Glacier (Glacier National Park). Park znajduje się w Montanie, przy granicy z Kanadą. Jak nazwa sugeruje jest tam wiele lodowców. To znaczy było. Od XIX w. znacznie się bowiem te lodowce cofnęły, czy wręcz zanikły. Od 1980 r. proces cofania się lodowców znacznie przyspieszył. Z istniejących tutaj 100 lat wcześniej 150 lodowców, w 2005 r. pozostało tylko 27…
Park, wspólnie z jego odpowiednikiem po drugiej stronie granicy – kanadyjskim parkiem Waterton Lakes, jako Międzynarodowy Park Pokoju Waterton-Glacier znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Wydawane jest specjalne, poświęcone parkowi czasopismo, kwartalnik Glacier Park Magazine. Dla upamiętnienia 100-lecia parku, redaktor i fotograf Chris Peterson zrealizował projekt, polegający na wykonaniu 100 zdjęć parku w ciągu 100 dni. Zostaną one wydane w specjalnej, jubileuszowej edycji magazynu w marcu 2010 r. My, dzięki sieci możemy już dzisiaj podejrzeć efekty jego pracy.
Peterson poznał park doskonale, fotografując go przez 12 lat. Zobaczycie tu zdjęcia krajobrazu, zwierząt zamieszkujących park, trafiają się także ludzie.
Jak na zapalonego fotografa przystało, postanowił podejść do tematu ambitnie także od strony technicznej. Zdjęcia wykonywał nie tylko obecnie bardzo rozpowszechnionymi aparatami cyfrowymi, ale także „analogowymi” – na film. W tym, używał aparatów wielkoformatowych, a to już wyzwanie. Korzystał więc ze sprzętu, który służył fotografom przez ostatnie 100 lat.
Niestety podpisy pod zdjęciami są po angielsku, ale to nie powinno przeszkadzać nieznającym języka w ich oglądaniu.
Jeśli lubicie oglądać fotografie przyrodnicze i krajobrazowe (tu z przewagą przyrodniczych) – obejrzyjcie efekt podróży Chrisa Petersona po Parku Narodowym Glacier. Początek projektu jest na dole strony…
A dla chcących zobaczyć więcej krajobrazów, polecam portal US National Park Service w części poświęconej Glacier National Park. Na tej stronie znajdziecie blisko 20 interaktywnych panoram parku lodowców, ale… już raczej bez lodowców. Panoramy przygotowane pod Quicktime, pozwalają kursorem przesuwać obraz na boki i czasami w pionie. Wyglądają ciekawie.