U nas wielkie upały zdarzają się latem, ale nie są standardem. Na południu Europy jest cieplej i z wysokimi temperaturami trzeba sobie racjonalnie radzić. We włoskich klasycznych domach zauważycie wszędzie okiennice. Toskańskie wsie i miasteczka są tu doskonałym przykładem.
Zazwyczaj owe okiennice są dwuskrzydłowe, drewniane, ciemno-brązowe. Mają ażurową konstrukcję – wewnątrz ramy, poprzeczne szczebelki ustawione skośnie blokują bezpośrednie promienie słoneczne, a jednocześnie przepuszczają powietrze. Szczeliny są na tyle wąskie, że zwierzęta, np. częste tam jaszczurki do środka nie wejdą.
Ostatnio, od kiedy ceny na sprzęt poszły w dół, w apartamentach można trafić na klimatyzację. Jej użytkowanie wiąże się często z dodatkowym kosztem osobno rozliczanej energii elektrycznej. Ale nie to jest istotne.
Ważniejsza jest kwestia zdrowia. Używanie podczas solidnych upałów klimatyzacji ustawionej na zbyt niską temperaturę, tzn. kiedy różnica pomiędzy temperaturą wewnątrz i na zewnątrz jest duża, prowadzi do przeziębień. Nie warto chorować na wakacjach!
Zamiast klimy, lepiej odpowiednio korzystać z okiennic. Kiedyś jedna pani nam wytłumaczyła jak oni to robią. Otóż wcześnie rano, kiedy jest chłodno, otwierają szeroko okna i okiennice. Potem słońce rozgrzewa powietrze, więc zamykają i okna, i od strony słońca okiennice (głównie od południa i zachodu).
Następnie wieczorem, kiedy znowu się ochładza, otwierają okna i okiennice, aby na noc pozostawić okna otwarte, a zamknięte okiennice. Chłód nocy dalej studzi wnętrze domu, a okiennice blokują dostęp do wnętrza zwierzakom i dużym owadom. Mniejsze niestety przy włączonym świetle wlecą, warto więc mieć coś na komary…
Oczywiście temperatura nie obniży się wewnątrz pomieszczeń do tak niskiego poziomu, jak w przypadku klimatyzacji. Pamiętajmy jednak, że w czasie upałów ogólnie przyzwyczajamy się do nieco wyższych temperatur. Wystarczy więc, że wchodząc do pomieszczeń poczujemy wyraźną różnicę ciepłoty i będziemy się czuć komfortowo.
Tak oto można przetrzymać upały, korzystając z rozwiązań technicznych przodków. Dbamy przy tym o środowisko, oszczędzając masę energii elektrycznej.