Papieska bazylika Matki Bożej Większej (wł. Basilica Papale di Santa Maria Maggiore)
Informacje ogólne o Rzymie (dojazd, historia, poruszanie się po mieście, ciekawe miejsca etc.) znajdziesz na poprzedniej stronie.
Zwana jest także bazyliką Matki Bożej Śnieżnej z uwagi na wydarzenie jakie wg podań miało miejsce 5 sierpnia 358 r. Wtedy to śnieg pokrył Eskwilin (jedno z 7 wzgórz rzymskich), był to znak, gdzie Święta Dziewica chciała by zbudowano jej świątynię.
Santa Maria Maggiore posiada status bazyliki większej. Należy do Stolicy Apostolskiej i znajdując się poza Watykanem, otrzymała od władz Republiki Włoskiej status eksterytorialny. To jedyna bazylika z "większych", która zachowała swoją pierwotną formę. Obiekt pochodzi z V w. Wnętrze pełne marmurów jest bogato zdobione. Szczególnie zwracają uwagę mozaiki z V w., przedstawiające sceny biblijne widoczne wzdłuż nawy głównej oraz na łuku tryumfalnym.
W XIII w. zburzono starą apsydę i zbudowano nową bardziej z tyłu, tworząc miejsce na chór. Zdobienie nowej apsydy powierzono Franciszkaninowi Jacopo Torriti. Mozaika w centralnej części przedstawia koronację Najświętszej Marii oraz poniżej epizody z jej życia.
Z dala, w nawie głównej widać cyborium ponad ołtarzem, pod którym w krypcie znajduje się relikwiarz żłóbka świętego (Sacra Culla). W bazylice, na prawo od ołtarza znajduje się także grobowiec wielkiego artysty Gian Lorenzo Berniniego. Wnętrze przeszło poważne renowacje w okresie XVI-XVII w. Strop pochodzi z XVI w. i wykonano go według projektu Giuliano da Sangallo.
Romańska dzwonnica została zbudowana przez Grzegorza XI po powrocie papiestwa z Avignonu (XIV w.). Liczy 75 m wysokości i jest najwyższa w Rzymie. Fasada została przebudowana w stylu barokowym w XVIII w., w jej górnej loggii znajdują się XIII-wieczne mozaiki oryginalnej fasady. Dość dziwnie wygląda fasada bazyliki "wbudowana" w pałace po obu jej stronach. Technicznie to pałace dobudowano do świątyni w XVII i XVIII w. – ten drugi dla dodania całości symetrii. Mam wrażenie, że z drugiej strony (od tyłu) cała struktura architektonicznie wygląda bardziej spójnie.
Pierwszy raz gdy poszliśmy do Santa Maria Maggiore, nie wpuszczono nas do środka, bo miała być msza papieska przed wejściem do bazyliki. Poszliśmy następnego dnia i znowu nie mieliśmy szczęścia bo była msza i niechętnie patrzono na turystów. Wręcz przeganiano ludzi z aparatami. Dobrze więc zaplanujcie wizytę w Santa Maria Maggiore, by móc zobaczyć spokojnie wnętrze, a msze św. odprawiane są w dni powszednie i święta od 07:00 do 12:00 co godzinę i o 18:00, poza tym nieszpory o 16:15, w święta o 17:15, różaniec o 17:30, w święta o 16:40... Wstęp darmowy.
Ciekawe może być zwiedzanie bazyliki w trybie wirtualnym, grafika o dobrej rozdzielczości pozwala na powiększenia i przesuwanie obrazu myszką wokół oglądającego. Można spokojnie obejrzeć wnętrze bez tłumów.
Santa Maria Maggiore znajduje się przy Piazza di S. Maria Maggiore 42. To stosunkowo niedaleko – dystans pieszy, od głównej stacji kolejowej Termini, czyli możliwy jest dojazd metrem.
Na następnych stronach znajdziecie opisy kolejnych bazylik papieskich oraz Watykanu: