Cadaqués

Cadaqués [wym. kadakes, z akcentem na "e"] to malowniczo położona miejscowość na Costa Brava, rozlokowana na brzegu zatoczki, u stóp wzgórz. Pobliski półwysep Cap de Creus jest najbardziej na wschód wysuniętym punktem Półwyspu Iberyjskiego.

Dojazd

Katalonia, deptak przy plaży w CadaquesCel podróży leży jakieś 175 km na północ od Barcelony, a nieco ponad 30 km na wschód od Figueres. Najlepszy dojazd to autostrada AP-7 i zjazd koło Figueres, potem droga C-260 na Roses, a przed Roses zjazd na Cadaques, na drogę GI-614.

Droga od Roses jest górska, kręta, miejscami roztaczają się z niej bardzo ładne widoki. W niektórych miejscach były zatoczki postojowe na zrobienie zdjęcia. Zaraz po wjeździe do miasta, po prawej stronie jest spory parking, płatny.

Historia

Katalonia, uliczka w CadaquesMiasteczko, choć niewielkie, ma już długą historię. Pierwsze wzmianki o Cadaqués pojawiają się ok. 814 r. Mieszkańcy utrzymywali się z rybołówstwa i rolnictwa. Nie było im łatwo, bowiem w okresie średniowiecza wybrzeże często atakowane było przez piratów. Napastnikom zadanie ułatwiała izolacja osady odciętej od reszty lądu górami. W XIX w. zaczęło się tam rozwijać przetwórstwo żywności.

Na początku XX w. nastąpił regres w uprawie winorośli i oliwek, a zubożenie obywateli spowodowało emigrację do Ameryki. Szczególnie dużo osób wyjechało na Kubę, nazywano ich Indianos albo Americanos. Ci, którzy się tam dorobili majątku i powrócili do Cadaqués, pobudowali luksusowe domy, które do dzisiaj wyróżniają się na tle skromnej zabudowy. Piękne okolice przyciągnęły do miasteczka znanych artystów. Druga połowa XX w. to rozwój turystyki, która odmieniła oblicze miasta i sytuację mieszkańców.

Co ciekawego można zobaczyć

Cadaques, modernistyczny budynek Sa Casa BlauaCadaqués rozciąga się nad wodą i nieco wznosi na okoliczne wzgórza. Białe domki w otoczeniu zielonych wzgórz, skalistych brzegów i niebieskiej wody wyglądają doprawdy malowniczo. Ciekawie prezentuje się na prawym skraju zatoki, na skalistym klifie mała latarnia morska Far de Cala Nans z 1864 r. Mniej więcej w centrum miejscowości wznosi się (dosłownie, na małym wzgórzu) kościół Najświętszej Marii. Sprzed wejścia rozciąga się ciekawa panorama na część zatoki. Budowę kościoła rozpoczęto w połowie XVI w. po tym, jak poprzedni kościół został spalony przez tureckiego pirata Barbarossę podczas ataku w 1543 r.

Restauracje oferują tradycyjne dania, no i oczywiście owoce morza.

W dzieciństwie zaglądał tam Salvador Dali, który w późniejszym okresie zakupił nieopodal mały dom rybacki, po czym sukcesywnie go rozbudowywał. Mieści się on w pobliskiej wioseczce rybackiej – Portlligat (pisany także Port Lligat), w kolejnej zatoczce, na północ od Cadaques. Obecnie jest tam muzeum poświęcone artyście, ale by tam wejść, trzeba się najpierw umówić telefonicznie.

Cadaqués znajduje się niedaleko Figueres, gdzie Salvador Dali ulokował swój Teatre-Museu Dalí, a i do starego Besalú można podjechać.

Treść była ciekawa? Podziel się:

Facebook |  Twitter |  Email