Torcello

Torcello to mała wyspa na północy laguny weneckiej. Przypływasz tramwajem wodnym i poza przystanią wydaje się tu pusto. Rzeczywiście jest kilka zamieszkanych domów, ok. 20 obywateli – poza tym woda i zabytki...

Dojazd

Tramwaj wodny - vaporetto (mały stateczek) płynie dosłownie kilka minut z Burano, linia T, kursuje co 30 min.

Historia

Po upadku cesarstwa rzymskiego Torcello była jedną z pierwszych wysp, Torcello, widok Burano z wieży katedryna którą przybyli uchodźcy ze stałego lądu. Stały napływ uchodźców podczas wojen gockich, najazdów Longobardów i Franków spowodował rozwój wyspy, przeniesienie tu w 638 r. biskupstwa.

Będąc na uboczu Bizancjum, wyspa zachowywała de facto autonomię i kwitła dzięki produkcji soli oraz z handlu między wschodem i zachodem. W X w. mieszkało tu 10 tys. ludzi i wyspa odgrywała większą rolę niż Wenecja. Niestety laguna wokół wyspy zaczęła się zamulać i od XII w. zabagnione kanały pełne komarów malarycznych zatrzymały dalszy rozwój wyspy. Ludzie przenieśli się na inne – pobliskie Burano, Murano i Rialto (obecna Wenecja).

Co ciekawego można zobaczyć

Przygotowanym deptakiem idziesz z przystani wzdłuż kanału do centrum Torcello, mijając te kilka egzystujących tu restauracji.

Wiele pałaców, Torcello, zabytkowe centrum wyspykościołów i klasztorów zostało rozebranych i wykorzystanych jako materiał budowlany w Wenecji. Pomimo wszystko pozostały ciekawe obiekty jak katedra Santa Maria Assunta z VII w., XII wieczny kościół Santa Fosca oraz muzeum mieszczące się w dwóch XIV wiecznych pałacach.

Katedra jest bardzo ciekawym przykładem architektury wenecko-bizantyjskiej. Ufundowana w 639 r. przez egzarchę Izaaka z Ravenny, była przebudowywana w 864 i 1004 r. W katedrze znajduje się grobowiec św. Heliodora patrona wyspy oraz relikwie św. Cecylii. W tym wnętrzu czuć owe ponad 1000 lat historii. Dzwonnica katedry pochodzi z XI w. Warto na nią wejść – roztacza się szeroki widok na lagunę, na Burano. Wstęp do katedry i na wieżę płatny.

Treść była ciekawa? Podziel się:

Facebook |  Twitter |  Email